فورواردر کیست؟

فورواردر کیست یا فوروارد چیست؟ شرکت های فورواردی چه وظایفی بر عهده دارند؟ فورواردر حمل و نقل چه وظایفی دارد ؟ اینها سوالات افرادی است که می خواهند از طریق فورواردر حمل و نقل، محموله ای را جابجا کنند. فورواردر شخص یا شرکتی است که به عنوان واسطه بین صاحب بار (مشتری) و شرکت حمل و نقل دریایی (ناوبر) فعالیت می‌کند. فورواردر مسئول ترتیبات لازم برای حمل و نقل بار از مبدأ به مقصد است، از جمله بسته‌بندی، بارگیری، تخلیه، انبار داری و امور مربوط به ترانزیت. همچنین فورواردر مسئول اخذ مجوزها، تأمین اسناد لازم و رفع هرگونه مشکلات گمرکی نیز است. آشنایی با وظایف فورواردر هم به شرکت های فورواردر دریایی و هم صاحبین بار کمک می کند تا فرآیند حمل و نقل بار طبق قوانین و در سلامت کامل انجام شود.

با ما در این مقاله همراه شوید تا پاسخ جامعی به پرسش فورواردر کیست یا فورواردر چیست ارائه دهیم. علاوه بر آن اشاره ای نیز به به تفاوت فوروارد و کریر خواهیم داشت. شرکت کشتیرانی دروازه طلائی دریای نور ارائه دهنده انواع خدمات حمل و نقل دریایی می‌باشد، در ادامه با ما همراه باشید.

فورواردر دریایی چیست؟

به طور کلی واژه فوروارد از مصدر انگلیسی forward گرفته شده است. این واژه شامل معانی مختلفی می شود. اما در فرهنگ لغت حمل و نقل دریایی به فرایندی خاص اطلاق می شود که معانی بسیار متفاوتی دارد.

حتی در کشورهای مختلف وظایف قانونی فورواردرها با یکدیگر فرق می کند. این کلمه در انگلیسی به معنای پیش بردن، فرستادن یا حمل کردن است. در حالت فاعلی کلمه فورواردر به فرستنده اطلاق می شود.

سازمان فیاتا بر اساس سیستم های حقوقی هر کشور وظایف مربوط به فورواردرها را در یک تعریف کلی چنین ارائه داده است:

«فورواردر به فردی می گویند که بتواند از عهده پاسخگویی به همه پرسش های صاحب کالا درباره چگونگی حمل و نقل محموله برآید. فورواردر حمل و نقل باید بتواند کالا را در شرایط امن و در کمترین زمان ممکن به مقصد برساند.

همچنین فورواردر در زمینه روش های مختلف حمل و نقل تخصص لازم را دارد و همه امور مربوط به تشریفات اداری و تنظیم اسناد حمل و نقل را انجام می دهد. از طرفی فورواردر با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد یک مشاور خبره در زمینه حمل و نقل بین المللی به شمار می رود و…»

فورواردر تنها یکی از اصطلاحات کشتیرانی و صنعت حمل و نقل می‌باشد، برای آشنایی بیشتر با انواع این اصطلاحات در حوزه حمل و نقل آبی کلیک کنید: اصطلاحات دریایی

بنا بر تعاریف فورواردر که توسط سازمان فیتا اعلام شده است و همچنین قوانین ارائه شده در سازمان ملل  اسناد حمل ترکیبی کالا می توان گفت فورواردر دریایی شخص یا شرکتی است که روش حمل کالا را بر اساس نوع بار به صورت کانتینری، فله، خرده بار، چارترینگ و… طراحی می‌کند.

او موظف است از طرف خود یا شخص دیگری بارنامه را صادر و مسئولیت حمل کالا را از مبدا تا مقصدبا بهره مندی از تجهیزات و امکانات خطوط کشتیرانی به عهده بگیرد.

انواع شرکت فورواردر حمل و نقل

شرکت های مختلفی فرایند فورواردری را انجام می‌دهند. این شرکت ها بر اساس نوع محموله و چگونگی جابجایی بارهای ارسالی  انواع  مختلفی دارند که زمینه فعالیت هر کدام با یکدیگر متفاوت است.

به طور کلی رایج ترین شرکت فورواردری که در حال حاضر مشغول به فعالیت در زمینه حمل و نقل کالا می باشد عبارتند از: شرکت فورواردر کشتیرانی، شرکت فورواردر ریلی، شرکت فورواردر حمل و نقل جاده ای و…

به چه کسانی فورواردر می‌ گویند ؟

به فوروارد یا فورواردرحمل و نقل متصدی حمل کالا نیز می گویند. این اشخاص که حقیقی یا حقوقی هستند مسئولیت پاسخ به سوالات و شبهات مربوط به صاحبین بار را  در طول فرآیند حمل و نقل بر عهده دارند.

چنین فردی موظف است از طرف صاحب بار بر تمام امور مربوط به حمل و نقل نظارت داشته باشد و گزارش های لازم را ارائه دهد. بنابراین یکی از وظایف مهم فورواردر حمل و نقل این است که بر اساس تجربه و تخصص خود بتوانند بهترین روش را برای حمل کالاهای مختلف به صاحبین بار ارائه دهند. همچنین مسئولیت ارسال امن و مطمئن کالاها را به مقصد مورد نظر فراهم کنند.

برای این که بتوانیم معنای وظایف فورواردر دریایی را بهتر درک کنیم مثالی می زنیم. فرض کنید یک محموله قرار است از کشور امارات به سمت ایران حرکت کند.

در این حالت وظایف فورواردر دریایی چیست؟ فورواردر حمل ونقل در امارات موظف است همه امور مربوط به تشریفات اداری تنظیم اسناد رسمی و امور اداری مربوط به حمل آبی بار را در مبدا کالا انجام دهد.

همچنین او موظف است پیگیر نحوه بارگیری و تخلیه بار تا رسیدن به دست تحویل گیرنده در کشور مقصد یعنی ایران باشد.

در طول فرآیند حمل و نقل آبی بار، فورواردر دریایی در امارات موظف است در زمان های مورد نیاز صاحبین بار را همراهی و مشاوره های لازم را به آنان ارائه دهند. به نحوی که بتواند اطلاعات دقیقی از تاریخ ورود و خروج، نحوه جابجایی محصولات و غیره در اختیار صاحب بار بگذارد.

وظایف فورواردر چیست؟

همانطور که تا اینجای مطلب به پاسخ فورواردر کیست یا فورواردر چیست اشاره کردیم شرح وظایف فورواردر دریایی نیز تا حدودی برای شما مشخص شده است. اما در این قسمت از مطلب می خواهیم به صورت دقیق تری به شرح وظایف فورواردر حمل و نقل بپردازیم.

بعد از اینکه  متوجه شدیم فورواردر کیست می خواهیم بدانیم فورواردر دریایی در زمینه حمل و نقل آبی در ایران چه کاری انجام می دهد و خدمات شرکت فورواردری شامل چه مواردی می شود؟! پس همچنان با ما همراه باشید.

  • اخذ اطلاعات مشتری: اولین وظیفه فورواردر دریایی این است که در گام اول تمام اطلاعات لازم را درباره نوع محموله و وزن و ابعاد آن از مشتری دریافت کند. این اطلاعات کمک می کند که فوروارد بتواند اقدامات اولیه مربوط به تنظیم اسناد حمل کالا یا با نامه را به خوبی انجام دهد. نقش مشاوره ای فوروارد در این مرحله بسیار مهم است.
  • انعقاد قرارداد: بعد از اینکه فورواردر دریایی اطلاعات کاملی از سوی مشتری دریافت کرد حالا وقت آن است که بر اساس نوع محموله ارسالی میان فورواردر و صاحب بار قراردادی منعقد گردد. این قرارداد بر اساس قوانین مشخص و ضوابط حمل و نقل تنظیم می شود. علاوه بر آن خواسته های مشتری نیز در آن قید می گردد.
  • فرایند نظارت بر حمل و نقل بار: بعد از اینکه مراحل تدوین و امضای قرارداد با مشتری انجام شد فورواردر دریایی موظف است همه مراحل مربوط به حمل و نقل کالا را مورد ارزیابی و کارشناسی قرار دهد. او در این مرحله می بایست صاحب بار را در جریان وضعیت محموله قرار دهد و اطلاعات لازم را در اختیار او بگذارد.
  • ارائه کالا به گمرک: فورواردر حمل و نقل می‌بایست محموله ارسالی را به گمرک تحویل دهد. همچنین برای اینکه بتواند وضعیت بار را به دقت پیگیری کند و گزارش های لازم را به صاحب بار ارائه دهد می بایست مدارک لازم را از گمرک مقصد اخذ نماید.
  • گرفتن صورتجلسه از کریر: بعد از اینکه فورواردر بار را به گمرک تحویل داد باید صورتجلسه ای از چگونگی حمل کالا از کریر یا حمل کننده کالا دریافت کند و یک نسخه از آن را به صاحب بار تحویل دهد.
  • تحویل کالا به مقصد نهایی: یکی از مهمترین وظایف فورواردر دریایی پیگیری و نظارت بر فرآیند مربوط به حمل کالا از گمرک تا انبار صاحب بار می باشد.
  • انجام تسویه حساب: بعد از اینکه مراحل مختلف حمل و نقل آبی بار انجام شد فورواردر دریایی می‌بایست با کریر، صاحب بار و افرادی که در امور حمل و نقل بار سهیم بودند یا وظیفه ای بر عهده داشتند تسویه حساب های لازم را انجام دهد.

هزینه فورواردری چقدر است ؟

به طور کلی هزینه فورواردر به متغیرهای مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع کالا، مبدا و مقصد حمل و نقل، حجم و وزن کالا، روش حمل و نقل و شرکت فورواردینگ. هزینه فورواردری در حمل دریایی بستگی به میزان خدماتی دارد که ارائه می‌دهد. برای مثال، فورواردر ممکن است هزینه‌های بارگیری، بسته‌بندی، بارگشت و گمرکی را به صادرکننده بپردازد و این هزینه‌ها به قیمت نهایی کالا اضافه شود. همچنین، فورواردر ممکن است هزینه‌های بیمه و حمل و نقل را نیز بر عهده داشته باشد. به طور کلی، هزینه فورواردری در حمل دریایی بستگی به شرایط قرارداد و خدمات ارائه شده دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *